آموزش تهیه دسر لوکومادس

شیرینی لوکومادس

لوکومادس ( Loukoumades ) یکی از انواع دسر ساده و کم هزینه یونانی است. به این دسر لوکما یا لقمه نیز گفته می شود. شیرینی لوکومادس یونان از خمیر سرخ‌شده تهیه می شود و شبیه به طرز تهیه بامیه در شربت خاصی که به آن چاشنی می دهد غلطانده می شود.

42535 - آموزش تهیه دسر لوکومادس

این توپ های خمیری مملو از شهد به خوبی سرخ می شوند و معمولا هم با مغز و دارچین، تزئین می شوند. می توانید انواع شکلاتی آن را نیز میل کنید.

طرز تهیه لوکومادس شیرینی یونانی

5243 - آموزش تهیه دسر لوکومادس

مواد لازم برای لوکومادس :

 شیر یا آب ولرم  3/4 لیوان
 خمیر مایه 3/4 قاشق سوپخوری
 عسل 1/2 قاشق چایخوری
 وانیل 1/4 قاشق چایخوری
 نمک 1/4 قاشق چایخوری
 آرد 1 و 1/4 لیوان
شکر 1/2 قاشق چایخوری
 گردوی خرد شده و پودر دارچین برای تزیین

مواد لازم برای شربت :

عسل  نصف لیوان
 شکر 1/3 لیوان
 دارچین یا چوب دارچین به مقدار لازم
 آب  1/3 لیوان

طرز تهیه لوکومادس :

1/4 شیر گرم و مخمر و شکر را داخل لیوان بریزید و در آن را بگذارید و حدود 5-10 دقیقه کنار بگذارید تا فعال شود.

آرد، نمک، وانیل و عسل را با هم مخلوط کنید و مخمر و شیر فعال شده را اضافه کنید و کمی هم بزنید و شیر ولرم باقی مانده را کم کم اضافه کنید.

این خمیر شل و چسبنده است و نیازی به اضافه کردن آرد نیست اگر خمیرتان سفت شده بود مقداری شیر ولرم به آن اضافه کنید. و اگر خمیرتان روان بود به آن کمی آرد اضافه کنید و روی آن را بپوشانید و کنار بگذارید 1/5 الی 2 ساعت قرار بدهید. تا حجم آن دو برابر شود و روی آن حالت حباب بزند.

در این حین به سراغ تهیه ی شربت می رویم همه ی مواد را با هم داخل قابلمه ای بریزید و مخلوط کنید روی شعله ی ملایم قرار بدهید. اصل شربت این شیرینی از چوب دارچین تهیه شده است و اگر به طعم دارچین علاقه ی زیادی دارید می توانید از پودر دارچین استفاده کنید.
میزان پودر دارچین نباید زیاد باشد زیرا تلخ می شود. زمانی که شکر حل شد اجازه بدهید 2-3 دقیقه ای بجوشد و آن را خاموش کنید.
سپس داخل قابلمه ای روغن مایع فراوان بریزید و اجازه بدهید روغن داغ شود. این خمیر به علت شل بودن نمی توان با دست بردارید و داخل روغن بریزید. یک ظرف کوچک روغن کنار دستتان قرار بدهید و با 2 تا قاشق مرباخوری که یکی از آن را چرب کرده اید. از خمیر بردارید و داخل روغن داغ قرار بدهید. و اجازه بدهید سرخ شوند.

574574 - آموزش تهیه دسر لوکومادس

سپس آن را داخل سبدی قرار بدهید تا روغن اضافی آن خارج شود بعد از اینکه خنک شد آن ها را داخل شربت قرار بدهید و بعد خارج کنید. و در پایان با گردوی خرد شده و پودر دارچین و یا پودر پسته و … تزیین کنید.

* اگر لوکومادس ها داغ باشند و داخل شربت قرار بدهید شربت زیادی جدب می کنند و سبب خمیر شدن آن ها می شوند.

عنوان مقاله
42535 - آموزش تهیه دسر لوکومادس
عنوان دستور آشپزی
آموزش تهیه دسر لوکومادس
تاریخ انتشار
میانگین امتیاز
41star - آموزش تهیه دسر لوکومادس1star - آموزش تهیه دسر لوکومادس1star - آموزش تهیه دسر لوکومادس1star - آموزش تهیه دسر لوکومادسgray - آموزش تهیه دسر لوکومادس Based on 1 Review(s)