آموزش تهیه سرکه سیب خانگی

سرکه سیب غیر از همه خواصی که برای زیبایی و سلامت پوست و مو دارد، می‌تواند به‌عنوان یک آنتی‌هیستامین علائم آلرژی را کم‌رنگ کند. به گزارش هلث، اگر دچار آلرژی فصلی هستید، می‌توانید با خوردن روزانه یک قاشق غذاخوری سرکه سیب با یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری عسل، بهتر نفس بکشید و از شر آبریزش بینی خلاص شوید.

43523 - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی

این معجون ضدآلرژی را می توانید تا سه بار در روز بنوشید. اما متخصصان معتقدند بهترین سرکه سیب نوع خانگی آن است. اگر دلتان می خواهد با سیب های زرد زمستان سرکه سیب درست کنید، از این دستور تهیه پیروی کنید.

طرز تهیه سرکه سیب:

مواد لازم برای روش تهیه سرکه سیب :

سیب  3 کیلو
 سرکه سفید 3 فنجان
 شکر 3 قاشق غذاخوری
 نمک  3 قاشق چایخوری
 نخود  20 عدد
 آب  به میزان لازم

درست كردن سركه سيب در منزل :

ابتدا سیب ها را با پوست خوب بشویید و بگذارید خشک شوند. سپس آن ها را به چهار قسمت تقسیم کنید و هسته های آن ها را جدا کنید.

سیب های خرد شده را در دبه ای مناسب بریزید. حدود 1/4 دبه خالی باشد، دبه را نباید پر کرد. زیرا باید فضای خالی داشته باشد.

سپس شکر، نمک، نخود و سرکه را با هم مخلوط کرده و با  آب داخل دبه بریزید. مراقب باشید آب، دبه را پر نکند. مواد داخل دبه را با قاشق چوبی خوب هم بزنید. پارچه ای روی دبه بگذارید و با کش دور آن را ببندید. این کار را به جای بستن در دبه انجام بدهید. چون در دبه ممکن است خوب بسته نشود و هوا و رطوبت وارد دبه شده و سرکه کپک بزند.

بعد از بستن پارچه روی در دبه، آن را در جای گرم و تاریک بگذارید. تا ده روز اول هر روز در ظرف را باز کنید و مخلوط را با قاشق چوبی زیر و رو کنید. سیب ها را به سمت پایین دبه  فشار دهید. بعد از ده روز در ظرف را محکم ببندید و ده روز زمان بدهید. در ده روز دوم به هیچ عنوان در ظرف را باز نکنید. بعد از 20 روز سیب ها نرم شده و ته ظرف ته نشین می شوند. سرکه را حداقل 50 روز دست نزنید تا جا بیفتد. پس از این مدت سرکه آماده است. آن را درون پارچه ی تنظیفی صاف کنید و در بطری بریزید و در کابینت نگهداری کنید.

4325234 - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی

در طرز تهیه سرکه سیب دقت کنید که در روش بالا حتماً حدود دو ماه زمان بدهید تا سرکه خوب جا بیفتد.

طرز تهیه سرکه سیب به روش ساده :

برای سرکه سیب :

سیب 4 کیلو
سرکه 1 فنجان

طرز تهیه سرکه سیب خانگی:

ابتدا سیب را بشویید و اجازه بدهید خشک شوند. پس از جدا کردن دم و هسته ی سیب ها، آن ها را به قطعات کوچکتری خرد کنید. درون دبه ای تمیز و خشک بریزید و سرکه را به آن اضافه کنید. دقت کنید حدود 1/4 دبه خالی باشد. در دبه را ببندید لازم نیست خیلی محکم ببندید حتی می توانید در آن را با پارچه و کش ببندید و بعد آن را در جای نسبتا گرم مانند گوشه ی آشپزخانه قرار بدهید.

بعد از گذشت 2-3 ماه در دبه را باز کنید و بچشید اگر ترش شده بود آماده است. سپس آن را داخل پارچه ای تنظیف بریزید و آب آن را کامل جدا کنید و بعد داخل ظرف شیشه ای بریزید و بعد از 15 تا 20 روز سرکه سیب شما قابل استفاده است.

67585678 - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی

نکته برای تهیه سرکه سیب:

برای تهیه ی سرکه سیب، سیب ها حتما سالم و بدون گندیدگی و خرابی باشند. هرچه سیب ها سالم و شیرین باشند سرکه ی با کیفیت تری خواهید داشت.

 برای تهیه ی سرکه سیب می توانید سرکه اضافه نکنید. در این صورت مدت بیشتری طول می کشد که سرکه عمل بیاید امکان دارد 7-8 ماه یا حتی 1 سال طول بکشد.

 هر چقدر سیب ها بیشتر له شده باشند و آب آن ها گرفته شود و سرکه به آن اضافه کرده باشید و در دمای مناسب قرار بدهید سرکه سیب شما زودتر عمل می آید.

 می توانید برای اینکه فرآیند تخمیر سریع تر شود اندازه ی کف دست نان سنگک روی سیب های درون دبه بگذارید.

عنوان مقاله
4325234 - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی
عنوان دستور آشپزی
آموزش تهیه سرکه سیب خانگی
تاریخ انتشار
زمان آماده سازی
زمان پخت
مجموع زمان
میانگین امتیاز
51star - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی1star - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی1star - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی1star - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی1star - آموزش تهیه سرکه سیب خانگی Based on 1 Review(s)

Check Also

آموزش تهیه مربای انجیر

آموزش تهیه مربای انجیر

تهیه مربا انجیر به روش اول: مواد لازم برای تهیه ی مربای انجیر : انجیر …